Hasar kaydı ile ilgili sıkça sorulan sorular

denizli oto ekspertiz

Hasar kaydı nedir?
Sigorta/Kasko yapılan aracın başına gelen her türlü zararın sigorta firması tarafından karşılanması ile ortaya çıkan ücrettir.
Sigorta firması, onarımı yapan firmaya ücretini öder ve bu ücreti sisteme işler.

Hasar kaydının ücreti nasıl belirlenir?
Araç sahibi meydana gelen hasarı yaptırmak için sigorta firmasının belirlediği yetkili servis veya tamirhaneye yaptırır. Yapılan işlemler sigorta firması tarafından kontrol edilir, firma tarafından faturalandırılır ve sigorta şirketi tarafından ödenir.

Hasar kaydı neden yüksek çıkar?
Araçta oluşan hasarın büyüklüğü direk olarak fiyatı etkilemektedir.
Ancak bazı durumlarda fiyat görülen hasardan daha yüksek çıkabilir, bunun başlıca sebebi onarım yapılan yerle alakalıdır. Maalesef yetkili servislerde yapılan onarımlarda hasar kaydı çok daha yüksek çıkmaktadır. Otomobil satışı yapan bayiler araç satışından kazandıkları ücretin çok daha fazlasını servis hizmetinden kazanmaktadırlar.

Örneğin tampon ve 1 çamurluğunda ufak çaplı hasarı olan araç serviste yapıldığında 6 bin tl, anlaşmalı tamirhane de yapıldığında 4 bin tl, kendi imkanlarınızla sanayide yaptırdığınızda 2 bin tl ye mâl olabilir.

1-) Yetkili serviste parça onarımı yerine parçaların tamamının değiştirilmesi, somun, conta, vida… aklınıza gelen her türlü ekipmanın tek tek fiyatlandırılması ve işçilik fiyatı yükselten önemli etkendir.

2-) Anlaşmalı tamirhanede yapıldığında daha uygun fiyata parça bulunabilir veya yan sanayi takılabilir, işçilik ücreti daha makul olabilir.

3-) kendi imkanlarınızla yaptırdığınızda parçaları çıkma veya yan sanayi olarak kendiniz temin edebilirsiniz, hatta eğer mümkünse eğrilen tamponu veya çamurluğu düzelttirip boyatabilirsiniz.

Hasar kaydı olmayan araç kusursuz mudur?
Bir aracın hasar kaydının olmaması kusursuz olduğu anlamına gelmez. Günümüzde sigorta/kasko bedelleri hasarlılık ile doğru orantılı olarak yükselmektedir. Araç sahibi aracında meydana gelen küçük çaplı hasarları kendi imkanları ile tamir ettirerek, sigorta masraflarının yükselmesini engelleyebilir. Yapılan onarımı sigorta firması ödemediği için hasar kaydı da görünmez.