Hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Hasar kaydı sorgulama işlemini internet üzerinden veya telefonunuzdan mesaj atarak yapabilirsiniz. Eğer internet üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız öncelikle sorgulama işlemleri için internette karşılaşabileceğiniz sahte sitelerden uzak durmalısınız sorgulama işlemleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm işlemleri https://www.sbm.org.tr sitesinden edinebilirsiniz.

En kolay sorgulama yöntemi SMS yani telefonunuzdan mesaj göndererek yapılan yöntemdir, sorgulama işlemi için belirlenen ücret telefon faturanıza yansıtılır, eğer bakiyeli hat kullanıyorsanız sorgulama ücreti bakiyenizden kesilir.

https://www.sbm.org.tr sitesindeki bilgiler aşağıdaki gibidir.
5664 Uygulaması ile vatandaşların “araç hasar, araç detay, değişen parça” bilgilerine, aracıya gerek kalmaksızın kolayca ulaşabilmeleri hedeflenmiştir.

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını Turkcell, Türk Telekom, Vodafone “5664”e mesaj atarak sorgulayabilirler.

5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 8,5 TL’ dir.

Hasar Geçmişi Sorgulama
Plakayı yazın 5664’e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.
Aracı almaya karar verdiğinizde, noter işlemlerinden önce alacağınız aracın plakası ile sorgulama yaptığınız aracın plakasının aynı olup olmadığını kontrol edin.
Örnek:

“Şasi No” ile sorgulama
Plaka değişikliği sebebiyle henüz işleme alınmamış veya karışıklığa sebep olmuş durumlardan korunmak için eğer biliyorsanız aracın şasi no su ile sorgulama yapmak daha güvenli bir yol olacaktır. Aracı almak istediğiniz satıcıdan şasi nosunu isteyebilirsiniz, aracı satın almadan önce ruhsattaki şasi no ile hasarını soruguladığınız şasi no nun aynı olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz, benzer marka, model, hasar kaydı olmayan başka bir aracın şasi no sunu gönderen kişiler olabilir.
sms bölümüne HASAR S yazdıktan sonra şasi numarasını yazıp 5664 e gönderin
Örnek: HASAR S 123456789ABCDE

Sorgulama işlemleri için detaylı bilgiyi www.sbm.org.tr web sitesinden edinebilirsiniz.